Технічне обстеження будь-яких будівель і споруд

Юлія Олександрівна
Юлія Олександрівна
+38(066)1374242
+38(068)1374242
Для того щоб виявити відхилення або відповідність об’єктів нерухомості вимогам, які висуваються технічними регламентами, потрібно провести їх технічне обстеження. Своєю метою воно має визначення фактичного стану будівель і їх конструкцій.

В даний час активно проводимо обстеження будівель і споруд на предмет доступності для маломобільних груп населення.

Технічне обстеження будь-яких будівель і споруд

При здійсненні робіт встановлюється надійність або аварійність конструкційних складових будівлі. Після проведення обстеження виноситься висновок про можливість експлуатувати будову надалі, а також розробляються правила користування нею.

Загальні правила і норми проведення обстеження не є однаковими з порядком здійснення будівельної експертизи, яку призначає суд. При виконанні проектних робіт і отримання даних для наукових досліджень технічне обстеження об’єкта не проводиться.

Процедура проведення технічного обстеження об’єктів нерухомості

Проводяться роботи на підставі законодавчих актів, які регламентують містобудівну діяльність: до них відносяться ДБН, ДСТУ та інші нормативні документи. В результаті проведення комплексних заходів при технічному обстеженні будівель визначаються критерії, які характеризують фактичні показники будівельних конструкцій, основ фундаментів, мереж комунікацій та іншого. Всі ці елементи споруди впливають на її надійність. За результатами обстеження можна винести рішення про можливість подальшого використання будівлі, обмеженої експлуатації або потреби у відновленні, ремонті конструкцій, систем і мереж нерухомого об’єкта.

Безпечне використання об’єкта нерухомості залежить від правильного проведення технічного оцінювання його стану. Найчастіше руйнування не відбуваються одночасно – для цього потрібен тривалий вплив деяких факторів. Однак це може статися в результаті стихійного лиха чи пожежі.

Обстеження механізмів, устаткування та машин з підвищеним рівнем небезпеки відбувається на підставі Постанови КМУ №687, яка вступила в силу в 2004 році.

Проводячи обстеження будівель, можна своєчасно виявити дефекти в конструкціях, запобігти обвалу, провести роботи щодо необхідного ремонту об’єкта, що істотно збільшить термін його експлуатації. Здійснювати роботи мають право організації, які мають договори, укладені з керівниками і власниками нерухомого майна. При цьому абсолютно не важлива форма власності підприємства, яке здійснює технічне обстеження. Важливим моментом є виконання наступних законодавчих вимог:

 • Наявність статусу юридичної особи.
 • У штаті підприємства повинні бути особи, які мають профільну освіту і статус експерта в питаннях надійності, довговічності, міцності будівель, їх безпечного використання, пожежної безпеки і правильного підключення та експлуатації комунікацій. Такі працівники проходять атестацію з обов’язковим отриманням сертифіката про кваліфікацію. Це вимога статті 17 Закону України «Про архітектурну діяльність».
 • Наявність необхідної документації для здійснення робіт з обстеження будівель, спеціальних приладів, обладнання і інструментів.

Організації, які відповідають всім цим вимогам, розміщені в переліку на сайті Держархбудінспекції.

Розміщення цієї інформації здійснюється за письмовим зверненням підприємства.

Терміни, встановлені для проведення технічного обстеження

Вперше такі роботи проводяться у відповідності з проектом. Далі цей порядок визначають нормативні акти та вимоги ДБН. На підставі ст. 884 ЦК цей термін не може перевищити гарантійного періоду використання об’єкта. При досягненні гарантійного терміну експлуатації техобстеження будівлі проводять, враховуючи час її використання. Крім того, потрібно враховувати, як часто виконувались такі роботи раніше.

Після закінчення встановленого часу на використання будівлі потрібно зробити обстеження і дати оцінку її технічного стану. На підставі проведених робіт складають звіт про технічний стан об’єкта нерухомості та приймають рішення щодо його подальшої експлуатації. Визначаються умови використання і термін проведення такого обстеження.

Важливо виявити всі дефекти та пошкодження конструкцій об’єкта. Ці заходи потрібно проводити власникам нерухомості або керуючим.

Підставами, щоб проводити обстеження технічного стану будівлі, можуть бути:

 • складені акти пожеж, стихійних лих – якщо сталося часткове руйнування споруди;
 • рішення, яке приймає керівник або власник нерухомості;
 • наявність явних дефектів і деформації, які були встановлені при поточному огляді будови.

Проведення перевірки може бути плановим і позаплановим заходом. У загальному порядку перевірки здійснюють за графіком восени або навесні.

Критерії, які підлягають оцінюванню в ході обстеження

При проведенні заходів по обстеженню технічного стану будівель вивчають такі показники:

 • стійкість і опір конструкційних складових об’єктів;
 • безпека для життя і здоров’я людини;
 • вплив на навколишнє середовище та її захист;
 • стан пожежної безпеки об’єкта;
 • захист від шуму;
 • можливість подальшого використання споруди.

Не можна проводити огляд будівель по фото-, відеозйомки, на підставі ескізу або креслення. Обов’язково слід виконувати візуальне обстеження об’єкта.

Норми і характеристики, яким має відповідати будова, можна побачити у проектній документації до неї. Це стосується не лише конструкцій, але і фундаменту, систем і мереж будови. Дані, які отримують в результаті проведення заходів, заносять у Звіт про технічний стан. На його основі виготовляється паспорт споруди.

Кроки обстеження технічного стану об’єкта нерухомості

Проведення заходів по обстеженню будівель вимагає уважного і серйозного підходу. Для їх проведення необхідно виконати наступні кроки:

 • підготовчий етап;
 • попередні роботи або/і основне обстеження об’єкта;
 • звіт про виконану роботу.

На підготовчому етапі проводять ознайомлення з будівлею, її конструктивним та планувальним рішенням. Це необхідно для збору інформації про будову. Разом з тим потрібно скласти опис її конструкцій, характеристику комунікаційних мереж, провести вивчення техдокументації і написати рекомендації щодо проведення подальшого обстеження.

Роботи з попереднього або основного обстеження проводяться в такій послідовності:

 • проведення візуального вивчення об’єкта;
 • виявлення і аналіз пошкоджень;
 • здійснення замірів, фотографій та схематичного нанесення місця розташування;
 • загальне технічне обстеження будівлі;
 • написання звіту про технічний стан конструкцій, систем і комунікацій;
 • рекомендації про безпечне подальше використання споруди.

Важливо звернути увагу на умови, в яких експлуатується будівля. Це стан ґрунту і мікроклімат, оскільки такі показники чинять вплив на конструкції. Переміщення ґрунту призведе до деформації і прискорить руйнівні процеси. Детальне вивчення потребує вимірів будови, обстеження перекриттів і фундаментів на міцність.

На закінчення проводяться розрахунки і аналізуються отримані дані. Це здійснюється на підставі інформації про будову, одержаних даних при її огляді і вивченні стану.

В результаті виконується складання технічного звіту, який повинен містити додаткові документи (плани, креслення, фотографії та інше). Це свого роду додаток до звіту. Разом з цим виконується технічний висновок, в якому зазначається інформація про категорії технічного стану об’єкта нерухомості, ступенй його зносу, ремонту і подальшого використання.

Всі перераховані дії та етапи проведення робіт можна замовити в нашій компанії, яка впродовж кількох років займається питаннями технічного обстеження будівель та споруд. Ніші кваліфіковані співробітники проведуть роботи в обумовлений термін. Вартість послуг залежить від багатьох чинників і розраховується індивідуально.

Напишіть нам

×

Не втрачайте час, якщо у Вас виникли питання, хочете отримати додаткову інформацію, замовити комерційну пропозицію, проконсультуватися:

 1. Виберіть послугу
 2. Коротко опишіть проблему