
Будівельні роботи є не звичайним зведенням конструкції, проведенням капітальних або реставраційних робіт, а дуже складним процесом, який супроводжується розробкою, а також збором всієї необхідної технічної документації, наявністю необхідних дозвільних документів та іншими діями. Будівництво умовно поділяється на три основних етапи:
- процес узгодження;
- проведення експертизи фахівцями;
- затвердження всієї необхідної документації з проектування.
Погодження проектів будівництва
Процедура узгодження являє собою роботи для отримання дозволу на проведення будівництва, до них відносяться відповідність пожежної безпеки, екологічним вимогам, охорони праці, дотримання санітарно-гігієнічних правил. Важливим фактором є також узгодження з архітектурною інспекцією та місцевою владою.
Перед тим, як затверджувати проекти, необхідно провести їх експертизу для перевірки якості, таким чином виявляють відхилення від норм показників міцності, довговічності, безпеки будівлі, можливість її експлуатації, а також забезпечення інженерними конструкціями.
Експертиза проектів будівництва
Ця процедура виконується на етапах розробки технічної документації та проектів щодо об’єкта для визначення його якості та можливості проведення комунікацій та інженерних систем для подальшої експлуатації. В ході здійснення експертних робіт пильну увагу експертів займають об’єкти, які при експлуатації можуть становити небезпеку для здоров’я або життя населення, або навколишнього середовища.
Проведення експертизи документації з проектування обов’язково не у всіх випадках зведення споруд. Для здійснення процедури експертизи будівельного об’єкта необхідно буде подати наступний пакет документів:
- проект в паперовій версії, який повинен бути підготовлений у відповідності з державними вимогами щодо оформлення такої документації у трьох примірниках;
- проект об’єкта в електронній версії.
Далі укладається договір про проведення експертних робіт між замовником і виконавцем.
За термінами проведення роботи з експертизи тривають не більше:
- п’ятнадцять днів – об’єкти 1-3 категорії;
- тридцяти днів – 4-6 категорія за складністю робіт будівництва;
- дев’яносто днів – для об’єктів, здатних нести ядерну небезпеку для оточуючих.
Кожен експерт оцінює проектну документацію по відношенню до своєї спеціалізації, враховує безпеку використання, дає експертний висновок про можливість або неможливість експлуатації об’єкта. Процедура дуже складна, займає багато часу і сил як експертів, так і замовника, який повинен врахувати всі нюанси при проведенні проектних робіт з будівництва будівлі або споруди.
Об’єкт експертизи
Експерти під час проведення робіт особливу увагу приділяють надійності інженерно-технічних рішень, до них віднесені:
- надійність споруди, її безпека при експлуатації, здатність забезпечення комфортної життєдіяльності;
- відповідність нормам щодо процесу експлуатації об’єкта;
- безпека з точки зору небезпеки;
- застосування енергозберігаючих технологічних рішень;
- забезпечення умов епідеміологічного благополуччя жителів та інше.
Також незалежні експерти беруть до уваги ряд інших факторів, які можуть вплинути на експлуатаційні характеристики об’єкта при проведенні експертних робіт. На завершення вони надають свій висновок, де в розширеному вигляді і в подробицях описується відповідь на поставлені перед ними завдання: безпечним буде використання цього об’єкта будівництва, виправданість кошторисних витрат за нього, надійність і логічність використання інженерних комунікацій і проектних рішень.
Етап затвердження
Згідно з останніми нововведеннями в законодавстві, процедура затвердження буде проходити не пізніше трьох місяців від дати звіту експертів з розгляду документації з проектування. Також передбачається зниження кількісних показників проектів будівництва, які необхідно буде стверджувати шляхом збільшення вартості за кошторисом.
Процедура затвердження – це безпосереднє вирішення всіх державних органів та інстанцій на проведення робіт по будівництву.