
З 31 серпня 2018 року питання будівельної амністії регулюється наказом Мінрегіону 03.07.2018 року №158.
Завдяки йому можна ввести в експлуатацію садибні житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські будинки площею до 300 м кв., які були збудовані в період 05.08.1992 – 09.04.2015 без дозвільних документів. Але є важлива умова – збудовані ці будівлі мають бути на земельній ділянці, яка відповідає цільовому призначенню, та оформлена у власність.
Як відбувається процедура і що необхідно для отримання будівельної амністії?
Перелік документів, які потрібні для отримання будівельної амністії, занесено до Порядку №158, до ДІАМу. Подавати їх можна трьома способами:
- особисто через ЦНАП
- поштою
- через програму «Дія» в електронному форматі
З дня подання всіх необхідних документів протягом 10 робочих днів об’єкт безкоштовно приймається в експлуатацію органом державного архітектурно-будівельного контролю. Немає жодних офіційних платежів, зборів, мита. Є тільки необхідність замовити та сплатити технічний паспорт, і в деяких випадках, технічний звіт.
Технічний звіт складається у випадках, коли площа надвірних будів (сарай, гараж, госп. блок) перевищує 100 м2. Він виготовляється сертифікованим спеціалістом з технічного обстеження.
АЛЕ з 2023 року все може кардинально змінитися
Які зміни очікувати у 2023 році?
- Платна будівельна амністія. У разі якщо приймуть законопроект № 5655, буде встановлено адміністративний збір за державну реєстрацію прийняття в експлуатацію (реєстрацію декларації) об’єктів у розмірі семи прожиткових мінімумів для працездатних осіб (у січні 2022 року він склав би 17 367 грн., але швидше за все, сума буде зростати). Цей збір почне стягуватись через рік після публікації закону.
- Штрафи. Станом на 2022 рік діє норма, згідно з якою до власників ділянок, які подали документи про прийняття в експлуатацію об’єктів, штрафні санкції за виконання будівельних робіт без відповідних документів не застосовуються. Але в законопроекті № 5655 такої норми вже немає. Це означає, що штрафи в таких випадках будуть застосовуватись. Іншим законопроектом № 5877 хочуть встановити нові розміри штрафів – від 34 000 грн. До старих об’єктів навряд чи будуть застосовуватись санкції такого розміру, але не виключено, що штраф буде від 4250 до 12750 грн. Виходить, вартість оформлення будівельної амністії може бути від 23 000 грн., не враховуючи ціни техпаспорта.
- Обмежується поверховість об’єктів. На даний момент, згідно з наказом №158, висотність садибних житлових будинків, садових або дачних будинків не обмежується. Головна умова – площа не більша за 300 м кв. Але в законопроекті № 5655 йдеться про те, що такі споруди повинні відповідати критеріям для об’єктів, які можуть будуватися на підставі будівельного паспорта (тобто йдеться як про площу, так і про поверховість).
- Знімається обмеження площі. Якщо сьогодні обмеження 300 м кв., то щодо нової будівельної амністії обмеження 500 м кв.
- Немає обмежень щодо дати будівництва. Відповідно до нового законопроекту № 5655, знімаються обмеження за періодом, коли об’єкт було збудовано.
- Звіт про результати обстеження технічного стану. У новій будівельній амністії такий звіт закінченого будівництва об’єкта буде потрібен для об’єктів сільськогосподарського призначення.