
В даний час важливо знати свої права і обов’язки як сусіда, оскільки досить часто причинами конфліктів стають нові споруди, які заважають оточуючим. Часто це стає причиною судових позовів, які затягуються на роки. А це не зміцнює добросусідські відносини!
Умови, встановлені законодавчо, обов’язкові до виконання
Щоб не потрапляти в такі ситуації, треба кожному власникові ділянки землі знати законодавчі вимоги, норми і обмеження, яких необхідно дотримувати.
Існують чіткі норми, які встановлені державою у нормативному документі ДБН 79-92 «Житлові будинки для індивідуальних забудовників України». Для зелених насаджень встановлені такі відстані:
- 5 м для дерев і 1,5 м від чагарнику до стіни будівлі;
- 1 м для чагарнику та 3 м для дерев до межі земельної ділянки.
Обумовлений момент, що гілки не повинні розташовуватися так, щоб перетинати межі сусідніх територій. Якщо таке сталося, то у сусіда будуть всі права на те, щоб обрізати гілки або коріння дерев, які проникли на його територію і стали перепоною для використання ділянки землі.
На підставі ДБН 360-92 «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» відстань до кордону від стіни повинна бути не менше 1 м за умови, що з іншого боку немає споруди. Обумовлено умова обов’язкового спорудження інженерних конструкцій, які запобігатимуть стіканню вод з покрівель та карнизів споруди на суміжну територію, що належить сусідові.
За санітарними нормами розташування туалету має бути не ближче ніж 15 м від житла або літньої кухні. Колодязь з питною водою повинен знаходитися на відстані від туалету не менше ніж на 20 м.
Розміщувати паркан потрібно строго по межі ділянок, і він не повинен перешкоджати використанню сусідній території за її призначенням. Місцеві ради встановлюють вимоги, які стосуються конструкцій, висоти і матеріалу виготовлення огорож для земельних ділянок.
Власники землі зобов’язані вибирати варіанти використання своєї території згідно з її цільовим призначенням. Крім того, враховується факт найменшої незручності, яка заподіюється сусідам. А саме: неприємні запахи, шум, задимлення або затемнення. Ці питання на сьогоднішній день не відносяться до центральної влади, а знаходяться в компетенції органів місцевого самоврядування.
Встановлюються нормативи місцевими правилами забудови, а також проектом благоустрою міста та іншого населеного пункту, які затверджують місцеві ради та погоджуються з місцевим органом архітектури і містобудування. Проте слід сказати, що норми ДБН знаходять своє повне відображення в актах, які затверджують органи місцевого самоврядування.
Як можна вирішити спір, який виник між власниками землі?
При виникненні серйозних розбіжностей між сусідами щодо недотримання вищевикладених правил, які стосуються меж ділянок землі, спори вирішуються в судовому порядку.
Якщо ви потрапили в таку ситуацію, то варто звернутися в професійну юридичну компанію, яка проконсультує вас щодо норм і правил, надасть необхідні послуги БТІ або оцінки майна, проведе заходи щодо інвентаризації земельної ділянки та будівель на нєї, підкаже, як вчинити в конкретному випадку.