
Цього року вступив в силу законодавчий акт, за яким надається допомога держави на покупку або будівництво житла переселенцям та учасникам АТО. У документі розписано принцип 50/50, при якому громадянин оплачує половину вартості, а друга лягає на плечі держави. Виникає резонне питання: як стати учасником програми і врахувати ризики, які можуть бути в ході дії.
Документи, необхідні для участі в програмі
Для початку вам необхідно стояти на квартирному обліку. Підтвердженням цього факту є довідка з виконкому за місцем проживання. Тут же вам повинні дати довідку про право на участь у цій програмі. І виникає заковика: адже немає нормативного акту, на підставі якого така довідка видається або відмовляється в ній. Ще одне обмеження полягає в тому, що брати участь ви зможете в разі, якщо ваш місячний дохід на всіх членів сім’ї при перерахунку на людину не буде в 5 разів перевищувати розмір середньої зарплати в місяць в регіоні згідно з даними Державного комітету статистики. У дохід включаються всі виплати: пенсія, зарплата, стипендія, соцдопомога і так далі. Для цього потрібно взяти довідки за 6 місяців з місця роботи, пенсійного фонду або УПСЗН. До іншим документам відносяться:
- довідка, в якій вказується склад сім’ї;
- копії паспорта кожного члена сім’ї;
- копія свідоцтва про народження на дітей;
- копія свідоцтва про реєстрацію шлюбу;
- довідки з роботи, де вказано термін роботи і посада – на всіх працюючих.
Весь пакет документів і заява на участь в програмі подають до регіонального Фонду молодіжного будівництва.
Підбір нового будинку
Це один з приємних моментів у всій цій процедурі, однак він теж має певні нюанси. Держава готова надати допомогу в житло, яке складає 21 кв. м на кожного члена сім’ї плюс 10,5 кв. м. Це означає, що сім’я з двох чоловік отримає не більше 52,5 кв. м. Ціна за такі апартаменти не повинна бути вище вартості за квадрат, яка встановлена постановою Кабміну. Якщо ви хочете купити велику квартиру або по більшій вартості, то державна підтримка буде розрахована в межах існуючих норм. Забудовником такого житла може бути тільки компанія, яка входить до переліку Мінрегіонбуду. Вибравши будинок, вам залишається чекати закінчення його будівництва з подальшою технічною інвентаризацією і введення в експлуатацію. Останнім етапом є укладення договору з Фондом і внесення своєї частини суми на банківський рахунок банку-партнера Молодіжного Фонду.
Фінансова частина угоди з державою
Потрібно сказати, що коштів на фінансування цієї програми в бюджеті немає. Останні громадяни, які отримали допомогу, були в 2014 році. Чи будуть кошти закладені в 2018 році, невідомо. Прийняти закон мало, потрібно знайти кошти для його реалізації, підняти вартість квадратного метра і прибрати не передбачені законом довідки. Не можна обмежувати коло забудовників, оскільки це призводить до різних корупційних схем. Зрозуміло, що таку умову продиктовано недобросовісністю деяких компаній. Але ж учасники можуть самі оцінювати ризики, а боротися з шахраями повинні відповідні органи, що видають ліцензію на будівництво і у яких передбачено отримання дозволу на будівництва об’єкта. Вони зобов’язані контролювати дотримання ліцензійних умов.