
Якщо ви вирішили змінити інтер’єр своєї квартири кардинально, то має бути зроблено перепланування. У деяких випадках з’єднують санвузол або розділяють приміщення на два, створюють кухню-студію. В першу чергу варто знати про деякі нюанси, що можна ламати, а що не можна, як узаконити всі зміни та внести їх в технічний паспорт на квартиру.
Визначьтеся з будівельними заходами, які плануєте зробити. Важливо розуміти, про що йде мова: про реконструкцію або перепланування.
Поняття перепланування житла
Цей термін має на увазі не зміна несучих стін і колон. Це може бути перенесення отвору дверей або розбирання стіни між ванною і туалетом. Такі маніпуляції робляться без отримання дозвільних документів за умови, що несучі конструкції залишаться в незмінному вигляді.
Термін «реконструкція»
При цих роботах втручання здійснюється і в несучі елементи будівлі. Наприклад, робиться вихід на балкон. Для демонтажу потрібно буде укласти окремі дозволи, слід зареєструвати повідомлення про початок заходів.
До такого виду робіт можна віднести перенесення опалювальних приладів на балкон, це також вимагатиме дозвільної документації.
Різниця термінів полягає в тому, що при переплануванні не чіпають несучі стіни і не отримують розрощення, а при реконструкції потрібно оформляти дозвільну документацію – повідомлення про початок робіт та декларацію про введення в експлуатацію.
Для початку необхідно зробити проект – зобразити графічно креслення майбутньої трансформації. Для цього звертаються до фахівця: інженеру-проектувальнику або архітекторові. Для отримання дозволу вам знадобиться вся інформація від цього фахівця по вашому проекту.
Орган, який дозволяє зміни в квартирі
Після того, як проект вам виготовлять, необхідно звернутися в ДАБІ, де зареєструвати відповідну декларацію. Можна знайти бланк документа на їхньому сайті, заповнити та подати, використовуючи Центр адмінпослуг. Після закінчення певного терміну видається дозвіл або мотивована відмова. У деяких випадках можна усунути невідповідності в проекті і знову подати документи на розгляд.
У декларації обов’язково вказують організацію, яка має ліцензію та буде виконувати роботи з реконструкції. Крім того, потрібно вписати дані експерта з технічного нагляду, який буде контролювати правильність будівництва. По завершенні процедури необхідно виготовити техпаспорт БТІ на змінене житло.
Які існують штрафні санкції?
За самовільно проведену реконструкцію передбачено адмінштраф від 8500 грн. Іноді виникає кримінальна відповідальність. Перевірити житло можуть в разі скарг, що надійшли від сусідів.
Часто зустрічаються випадки прибудови балконів і необхідність узаконити технічний поверх або підвальне приміщення.
Як прилаштувати балкон?
Добудувати його можна, але це є втручанням в конструкцію будинку. Це відноситься до реконструкції і зажадає оформлення спеціальних документів. Якщо мова йде про першому поверсі, то доведеться розбиратися з питанням користування земельною ділянкою під майбутнім балконом, оскільки він є колективною власністю мешканців будинку. Ви повинні розуміти: щоб узаконити прибудову балкона, доведеться обійти безліч інстанцій і отримати ряд підписів і погоджень.
Що потрібно для узаконення горища або підвалу?
Для проведення цієї процедури буде потрібно згоду 75% всіх власників будинку. Для цього потрібно виготовити проект, отримати згоду сусідів і подати декларацію в ДАБІ. Але ж зібрати підписи практично нереально: людей важко застати вдома, деякі у від’їзді або взагалі не проживають, а тільки здають квартиру, а хтось і просто не дасть згоду. Тому найчастіше такі приміщення захоплюються самовільно, робиться реконструкція і потім вже намагаються узаконювати. Так переважна кількість реконструкцій виконується без дозволів, самовільно. А ось як тільки виникає питання продажу власності, власник починає узаконювати своє майно. В цьому випадку подаються декларації, виготовляється техпаспорт, але вже по факту виконання робіт, однак це не говорить про законність такої процедури.