
При бажанні демонтувати внутрішні стіни, що несуть на собі основне навантаження, потрібно довести правомірність цих дій.
Згідно Житлового кодексу при переобладнанні квартири не дозволяється змінювати несучі конструкції, а після проведення робіт не потрібно вводити нерухомість в експлуатацію. Згідно із загальними правилами, не можна демонтувати несучі внутрішні конструкції, якщо будинок панельний, але це коли мова йде про старі будівлі.
Якщо мова йде про об’єднання кухні з коридором, то БТІ вважає це переплануванням і без дозвільної документації воно є самовільним. Прибирати стіну на лоджії взагалі заборонено, можна тільки видаляти двері і вікна, при необхідності переставляти їх місцями.
З ванною питання неоднозначне: якщо збільшувати її за рахунок коридору, то це цілком можливо, однак є втручання в інженерні комунікації.
Що не відноситься до самовільної перепланування
На підставі Інструкції до самостійного переобладнання квартири не відносять:
- якщо збільшується житлова і підсобна площа при демонтажі перегородок, а несучі стіни не порушені;
- пробивання отворів для дверей не в несучих конструкціях;
- зведення додаткових перегородок;
- демонтаж комор і антресолей;
- зміна площі кімнати за рахунок утеплення;
- перенесення комунікацій в одному приміщенні;
- скління лоджій і балконів;
У разі порушення правил, які прописані в законодавстві, передбачається штрафна санкція у розмірі 1-3 неоподатковуваних мінімумів.
В результаті можна зробити такий висновок, що без дозвільної документації допустимо здійснювати такі дії зі своєю нерухомістю:
- з’єднувати санвузол та ванну кімнату;
- збільшити санвузол за рахунок коридору;
- проробляти отвори в несучих перегородках.
Дії, які робити не варто при проведенні перепланування:
- збільшення санвузла за рахунок площі житлового приміщення;
- об’єднання лоджії і кімнати;
- перенесення батареї центрального опалення на балкон;
- з’єднання квартир між поверхами;
- прибудова на першому поверсі.
Перш ніж приступати до робіт, варто перевірити, наскільки можлива майбутня реконструкція та чи не порушує вона норми законодавства. Після завершення робіт необхідно запросити інженера БТІ, який виготовить технічний паспорт у найкоротший термін. Роботи повинні проводитися в рамках норм і правил, тоді всі документи будуть виготовлені правильно, а власнику не доведеться платити двічі.