
Сімейні відносини регламентуються законодавством України, а саме Сімейним кодексом. Так, відповідно до статті 60, все майно, яке придбано подружжям в період шлюбного союзу, належить обом в абсолютно рівних частинах, і це не залежить від головного джерела коштів придбання. Встановлено, що кожна річ, яка була куплена під час шлюбу, крім індивідуальних речей, є спільною власністю сім’ї. Цей принцип діє рівно до тих пір, поки протилежне не доведено в судовому порядку одним з подружжя.
Як може бути поділена власність подружжя в судовому порядку?
Так, відповідно до статті 69, частина 1 Сімейного кодексу, подружжя мають право на поділ майна, набутого під час перебування в шлюбі, незалежно від розірвання шлюбного союзу. Також частина 1 статті 70 передбачає, що у разі поділу майна або інших об’єктів, спільно нажитих, право спільного володіння подружжю належить в рівних частках, крім випадків, коли це обумовлено в шлюбному контракті. У вирішенні спорів щодо поділу майна суд має право відступити від поділу порівну при обставинах, які мають вагоме значення, наприклад, якщо людина не турбувалася про матеріальні блага сім’ї, знищила або завдала шкоди спільній власності або витрачала кошти на шкоду сімейним інтересам.
Згідно з рішенням суду може бути збільшена частка володіння в сторону одного з подружжя, якщо з ним проживають діти або вони непрацездатні, а також якщо рівень аліментів, які виплачуються, недостатній для того, щоб забезпечити різнобічний розвиток і лікування.
Також необхідно розуміти, що саме є особистою власністю одного з подружжя, адже мають місце бути ті самі винятки, які так часто доводиться доводити, вдаючись до судових розглядів. Далеко не кожен має бажання і можливість довести такі розгляди до суду, для цього часто приводять вагомі причини, але необхідно також пам’ятати, що суд враховує всі зібрані факти. Потрібно надати всі документи на нерухомість, яка бере участь у майновому процесі. До таких документів відносяться: виписка з Держреєстру майнових прав, технічний паспорт, експертний висновок про грошову оцінку.
Поняття особистої власності
Особисте володіння однієї людини з сімейної пари – це майно:
- куплене ще до одруження;
- придбане в період шлюбу, але підставою є договір дарування або спадщини;
- майно, придбане за власні кошти;
- нерухоме майно, отримане в шлюбі на підставі його приватизації, це ж стосується і земельних ділянок;
- об’єкти індивідуального використання, до них віднесено і коштовності (не виключена купівля спільними коштами), премії, нагороди, страхові суми, різного роду компенсації та інші випадки.
Ще практика знає випадки, коли в судової справі визначається право претендовання на частину премії або нагороди, якщо буде доведено, що власними діями один з подружжя сприятливо впливав на її отримання. Варто відзначити, що при поділі майна беруться до уваги борги, в тому числі правовідносини за зобов’язаннями, які виникли в інтересах сім’ї. Для того щоб визначитися і зрозуміти, яким чином все ж вирішуються питання з приводу поділу майна між подружжям і багато нюансів, які впливають на винесення судом рішень, слід також звернутися до судової практики.
У підсумку зазначимо, що дане питання дуже індивідуальне і багатогранне, і в кожному випадку можуть бути свої аргументи, а рішення судів визначається виходячи з наданих доказів. У таких справах немає шаблонності, тому заздалегідь передбачити результат неможливо.
Починаючи судові розгляди, требо підготувати всі документи на нерухомість, замовити технічний паспорт. Наша компанія готова допомогти вам у вирішенні цих питань і надати всі необхідні послуги БТІ та юридичну допомогу.