
Перед тим як обговорювати процедуру оформлення самобуду, з’ясуємо, що потрапляє під це поняття. Самозастроем є будь-якого роду будівля або споруда, до якої відсутні частково або повністю документи, що підтверджують її законність.
Подібного роду ситуації часто трапляються, коли:
- будівництво було зроблено без відповідних дозволів, а також не було погоджено проектування;
- будівля має велику кількість відхилень від норм і правил, встановлених у цій галузі.
Другий варіант може мати місце, коли питання стосується не тільки нової будівлі, але також якщо проводилися роботи по реконструкції. Наприклад, це могла бути перепланування готової споруди, що призводить до збільшення площі, такі зміни також необхідно узгоджувати. До того ж слід узаконити прибудову в тому випадку, коли це було зроблено без необхідного проектування, а також узгодження.
Можливість проживання в самобуді
З точки зору законодавства, проживання в самовільної будівлі неможливо, так як господаря не можна вважати власником нерухомості. Таку будівлю не можна законно підключити до інженерних комунікацій. Також не можна зробити будь-якого роду дії з нерухомістю, так як продаж, оренда, дарування та інше – неможливі. До кінця 2015 року всі бажаючі могли безкоштовно оформити свої самобуди.
А вже з 2016 року легалізація проходить поетапно і в судовому порядку. Робиться це через докази проживання в незаконному будівництві, і державний інспектор накладає на власника штраф. Штрафні санкції у таких ситуаціях на даний момент складають 18 мінімальних окладів, а це чималі гроші. Але варто відзначити, якщо ви з власної ініціативи звернулися в державні органи, тоді штрафи не застосовуються.
Узаконення самозабудови
Процедура передбачає оформлення пакету документів в три етапи:
- Проведення огляду та оформлення технічного паспорта тільки через звернення до БТІ, яке оформляє документацію на вже існуючу будову. Звертаємо увагу, що виключно власник або ж власник ділянки землі може звертатися за інвентаризацією об’єкта.
- Далі слід зареєструвати в державній архітектурній організації всі внесені зміни, при цьому звертаємо увагу на той факт, що всі послуги платні і вартість їх залежить від обсягу проведених робіт, також процедура займає певну кількість часу. Також потрібно завчасно уточнити, який пакет документів необхідно подати до державного органу: це посвідчення особи власника, техпаспорт та інші.
- Процедура реєстрації права володіння нерухомістю. Кожна процедура і документ мають свою затверджену форму, яку можна взяти безпосередньо на місці або на відповідному інтернет-ресурсі.
На даний момент існує велика кількість організацій, які надають допомогу в складанні документації з подібних питань. Якщо у вас виникла необхідність узаконити самозабудову або вам необхідні інші послуги БТІ в Києві, то варто звернутися в нашу компанію. Досвідчені фахівці проведуть всі роботи в строк і дадуть вичерпну консультацію з питань нерухомості.