
Багато хто замислюється про переведення своєї дачі, або садового будиночка в житловий фонд. Чи це можливо? Чи варті всі трудові, фінансові витрати результату? Це доцільно в тому випадку, якщо будівля перебуває у межах міста з наявними поруч лікарнею, школою та іншими об’єктами інфраструктури. Також необхідно враховувати всі недоліки та переваги заміського будинку: газифікацію, водопостачання, каналізацію, електрику на ділянці та інші важливі питання. Треба врахувати транспортні витрати і належну охорону. Важливо пройти всі етапи та виготовити необхідну документацію, наприклад, техпаспорт БТІ.
Хто і коли вибирає перевід дачного споруди в житловий фонд?
За статистикою, переводять дачу в житлове майно люди пенсійного віку. Їм легше і простіше, коли город поруч з будинком і не треба перевозити в місто на електричці або машині мішки з картоплею та іншими овочами. До того ж свіже повітря благотворно впливає на організм людини.
Оформлення переведення підійде ще й молодим сім’ям, адже діти, які виросли в контакті з природою, здоровіше тих, хто живе в місті. Також діти можуть завжди отримати навички в будівельної, садівничої справі.
Як правило, оформлення житла на дачі не всім по кишені, адже для цього потрібно зробити ремонт, який би забезпечував відповідність сучасним нормам. Саме тому в межах міста можна побачити купи гарних будинків з високими кам’яними парканами. Ну а якщо будова вже відповідає всім необхідним нормам, то при правильному підході до задачі можна значно заощадити на цілому ряді пунктів.
Як відбувається процес?
Процес переходу заміських будинків в житлове майно став значно простіший. 29.04.2015 р. Кабінет Міністрів України заснував новий алгоритм переводу дачних і садових будинків у житлові будови.
Ця поправка дозволить спростити і «розвантажити» матеріально весь процес отримання житлового майна. До того ж дана поправка виключає корупційну складову, а це значно позначається на матеріальних витратах за процедуру.
Тепер перехід буде здійснюватися в органах місцевого самоврядування, відповідальних за дачне поселення або за садівницьке товариство. Це значно скорочує загальні терміни, адже не треба бігати по незліченній кількості районних і міських адміністрацій і виконкомів. Для економії часу замовляйте інвентаризацію та виготовлення технічного паспорта в приватних БТІ.
Необхідно підготувати всі документи, що стосуються заміської нерухомості. Насамперед потрібно подати запит на переведення дачного або садового будинку в житловий. Рекомендується заздалегідь оформити копію згоди співвласників на перевід будинку в житловий у письмовому вигляді.
Отже, для того, щоб законно оформити житлове майно з дачного або садового, необхідно:
- Зареєструвати право власності на об’єкт. Необхідно надати копії всіх документів про операції з придбання будинку, виписку з Держреєстру та інші документи, що підтверджують право власності на будову.
- Замовити техогляд заміського об’єкта нерухомості на відповідність нормам будівництва, після проведення якого виготовляється новий техпаспорт на об’єкт. Необхідно правильно оформити запит із зазначенням адреси. Після технічного огляду видається звіт. Будинок, що не відповідає будівельним нормам, не підлягає переводу.
- Надати до сільської чи міської ради заяву про переведення з прикріпленими до нього усіма необхідними документами. Саме на цьому етапі дозволяється або забороняється переведення дачного або садового будинку в житловий. Відмовити можуть тільки в тому випадку, якщо:
- не весь пакет документів наданий сільради чи міськради;
- подана недостовірна інформація в переданих документах;
- будівля не відповідає будівельним нормам.
При відмові у переводі можна заново написати заяву з усіма відсутніми документами.
- Оформити новий техпаспорт на житловий присадибний будинок. Дачна споруда з новим технічним паспортом вже буде називатися житловою.
- Звернутися в Державний реєстр для реєстрації переводу будинка з дачного в житловий і отримання відповідних документів.
Після виконання цього алгоритму можна переходити до ремонту будови і облагороджування ділянки згідно з техпаспортом БТІ. При переїзді з квартири потрібно розпланувати перелік дій і врахувати всі транспортні витрати. Також можна домовитися з головою про запит на проведення води, електрики і газу.