
Технічний паспорт – є документом, в якому відображається стан об’єкта нерухомості, його дані про дату будівництва, поверховості, дату капітального ремонту, матеріали та товщини стін, покрівлі, фундаменти, а також розміри та площі, тобто вся інформація, яка відображає техніко-експлуатаційні властивості об’єкта. Документ відноситься до інформаційно-довідкових, в який вносяться всі зміни та перетворення об’єкта нерухомості, що впливає на його оціночну вартість.
Виготовлення технічного паспорта здійснюється для нерухомого майна:
1. Земля (ділянки, ставки, водосховища і т.п.)
2. Житло (індивідуальні та багатоквартирні житлові будинки)
3. Нежитлові приміщення (виробничі будівлі, лікувально-профілактичні приміщення, будівлі комерційного використання).
Виготовлення техпаспорта здійснюється в області цивільно-правових відносин. Це відносини, які стосуються власності, як правило даний вид документа необхідний у випадках:
– приватизації нерухомості;
– власність на нові будинки;
– введення в експлуатацію будівель, споруд, будинків;
– оформлення власності після змін в архітектурі, реконструкції, перепланування, що спричинило за собою зміну площі, розмірів, технічних особливостей;
– оформлення спадщини;
– реєстрація прав власності на майно;
– розділ/виділ майна, частки, що є частиною спільної власності.
До 2013 року виготовлення технічного паспорта в Україні було монопольне право БТІ. З 1 січня 2013 року набрав чинності закон, згідно з яким частина функцій БТІ перейшла сертифікованим інспекторам і приватним компаніям, що помітно прискорило та спростило виготовлення такого документа як технічний паспорт.
Виготовлення документа відбувається з ініціативи власника. Для цього йому необхідно звернутися до наших фахівців та надати необхідний перелік документів, який відрізняється в залежності від типу нерухомого майна.
При оформленні такого документа як технічний паспорт на квартиру:
1. Правовстановлюючі документи (договір купівлі-продажу, свідоцтво про власність та ін.)
2. Паспортні дані
3. Ідентифікаційний код власника
4. Старий техпаспорт, в разі повторної інвентаризації
При оформленні такого документа як технічний паспорт на будинок:
1. Документи, що підтверджують / відображають власність на будову
2. Документи, що підтверджують / відображають власність на земельну ділянку (нотаріально завірений акт на землю)
3. Паспортні данні
4. Ідентифікаційний код
5. Старий техпаспорт, в разі повторної інвентаризації.
Виготовлення технічного паспорта, як процес, починається з технічної інвентаризації. Технічна інвентаризація є процесом опису, фіксації об’єкта майна, його особливостей для внесення даних до державного реєстру нерухомого майна. У практиці вироблять види інвентаризації:
1. Первинна технічна інвентаризація
2. Поточна технічна інвентаризація
Первинна інвентаризація проводиться вперше, на об’єктах нерухомості, які потрібно ввести в експлуатацію.
Поточна (наступна) технічна інвентаризація – проводиться у випадках, коли відбулися зміни технічних характеристик об’єкта в результаті перепланувань, реконструкцій, інших змін. Для цього здійснюється виїзд сертифікованого інспектора за адресою знаходження об’єкта. Спеціаліст проводить заміри на предмет дотримання будівельних норм, фіксує невідповідності в розмірах приміщень, наявність реконструкцій, перепланувань та інших змін, що впливають на експлуатацію нерухомого майна. Виходячи з даних, отриманих в результаті інвентаризації, формується документ – техпаспорт.
Термін виготовлення техпаспорта від 2 днів.